Több mint egy éve készülünk a vidéki újrakezdésre, gazdálkodásra. Ez idő alatt nagy kedvvel merültem el a tanulásban. Néhány könyv és honlap, előadások, önkéntes munka, rendezvények adják az alapot. A java meg majd jön a tapasztalattal. Gondolkodtam, hogy elvégzek egy aranykalászos gazda képzést, de úgy éreztem, hogy nem arra van szükségem. Egyelőre tehát nem lesz semmilyen "hivatalos" képesítésem. Jó tudni, hogy szükség lehet ilyen végzettségre, ha valamilyen támogatást szeretnénk igényelni a gazdálkodáshoz.
Szeretnék megosztani Veletek néhány olyan forrást, amely nagy segítségemre van a felkészülésben!
Számomra az alapot a már említett BESZÉLGETÉSEK AZ ÖNELLÁTÁSRÓL című könyv adja. Ez a kétrészes kiadvány sok-sok gyakorlati információval mutatja be az önellátás minden területét Krisna-Völgy két évtizedes tapasztalatai alapján. Szerintem érdemes ezzel kezdeni, ha - hozzánk hasonlóan - az alapoktól kell elindulni. Tavasszal egy hétig voltam náluk önkéntes munkán, így sok mindent megnéztem élőben is.
Nekünk, mint kezdőknek nagyon tetszik a KERTKALAND című könyv, amely nagyon sok gyakorlati tanácsot és ötletet tartalmaz az alapoktól kezdve.
Valószínűleg sok biogazdálkodónak ismerős A BŐSÉG KERTJE című könyv, amelyet már sok helyen említettek, és az előző könyvhöz hasonlóan nagy segítség lehet kezdőknek is.
Több helyen említik AZ ÖNGYÓGYÍTÓ KISKERT című könyvet, amelyből többen is merítenek. Ugyanakkor pont erről a könyvről halottam már olyan véleményt, amely szerint nem biztos, hogy minden abban leírt technika alkalmazható a saját területünkön. Hát igen, ehhez kell a tapasztalat, és ezért próbálok több forrásból gyűjteni.
Nekem nagyon tetszik a VEGYESKULTÚRÁK A KISKERTBEN című könyv, amelyben például szintén utalnak a fentebb említett kiadványra.
Szeretnénk a permakultúra elvei szerint kialakítani az életterünket. Ehhez két könyvet is használhatunk. Az első ilyen magyar nyelvű kiadvány Baji Béla PERMAKULTÚRA ÉS ÖNELLÁTÓ BIOGAZDÁLKODÁS című könyve, a másik a most megjelent GAIA KERTJE.
Rengeteg ismeret érhető el az interneten. Mondják, hogy óvatosan kell kezelni ezeket, mert van sok téves információ is. Én minden témakört több forrásból megnézek, és azt tapasztalom, hogy nagyon hasonlókat írnak, mondanak. Sok videót megnéztem már a youtube-on. Kifejezetten tetszik NEMES MÁTYÁS biogazda, SZOMBATHELYI TIBOR, illetve GYULAI IVÁN szellemisége.
Van még sok kertészeti oldal, önellátásról szóló honlap, hozzánk hasonló családi újrakezdős blog, amelyeket szoktam nézegetni. Illetve vannak előadások, képzések, csak figyelni kell! Meg ott van, illetve volt nyáron a GYÜTTMENT FESZTIVÁL! Egy fantasztikus kezdeményezés, ahol sok hasonló szemléletű ember összejön, hogy részben egymástól, részben szakemberektől tanuljanak.
Szerintem egy olyan kalandba kezdünk, amely életünk végéig fog majd bennünket tanítani, és ez nagyon izgalmas! Örömmel látom, hogy nagyon sok embert érdekel ez az életforma, meg is lepődtem, hogy milyen sokan élnek már így. Úgyhogy van kitől tanulni, tanácsot kérni.
Üdv! R.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.